İşçinin kullanamadığı yıllık izin ancak iş sözleşmesi feshedildiğinde paraya dönüştürülebilir. Ancak işveren izin kullandırmıyorsa, buna dair yazılı belgelerle kendisine dava açılarak, kıdem tazminatı talep edilebilir.

6 SORU CEVAP

1- Soru: İşverenden yıllık iznimi kullanmak istiyorum ancak iş yoğunluğunu gerekçe göstererek buna izin vermiyor. Bu izinlerin parasını isteyebilir miyim? (Yusuf Sonsırma)
Cevap: İşçinin yıllık iznini kullanamaması halinde paraya dönüşmesi söz konusu değildir. Ancak kullanılmayan yıllık izin süreleri iş sözleşmesi feshedildiğinde paraya dönüştürülebilir. Yani işçi işten ayrılmadan işverene ‘benim izinlerimin parasını öde’ diyemez. Ancak işvereninizin size bu izinleri kullandırmadığına dair yazılı belgelerle dava açarak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Son çalışma süresi önemli

2- Soru: 5 yıl önce işyerimden ayrılarak yurtdışına çıkmıştım. O zaman işveren kıdem tazminatı ödemişti. Geçen yıl Türkiye’ye dönünce yine aynı işyerinde işe başladım. Önümüzdeki ay emekli olacağım. Kıdem tazminatımı yalnızca bir yıllık çalışmam karşılığı mı alacağım? (Kadir S.)
Cevap: Emekli olurken yalnızca bir yıllık dönem üzerinden kıdem tazminatınızı ödenecek. Yargıtay kararları da kıdem tazminatı ödenmiş dönemleri dikkate almıyor ve son çalışma süresi üzerinden ödenmesi gerektiğine hükmediyor.

Malüllük aylığı kesilebilir

3- Soru: Geçen yıl malulen emekli oldum. Önce SSK’lı olarak çalışıyordum. Ancak eşimin işleri bozuldu. İş bulup çalışmam gerekiyor. Çalışmaya başlarsam malullük aylığım kesilir mi? (Fidan Yiğit)
Cevap: Malulen emekli olan kişiler malullük aylığı alırken eski adıyla SSK’lı, yeni adıyla 4/a’lı olarak çalışırlarsa malullük aylıkları kesilir. Eski adıyla Bağ-Kur’lu yeni adıyla 4/b’li olarak çalışırlarsa malullük aylıkları kesilmez. SSK’lı olarak çalışacaksanız malullük aylığınızın kesilmesi gerekecek.

Fazla mesainizi kanıtlamalısınız

4- Soru: İşyerindeki fazla çalışmalarımız her ay sabit olarak gösteriliyor. Bir arkadaşımız dava açtı ve daha fazla mesai yaptığını ispatladı. Biz de bu nedenle dava açıp fazla mesailerimizi alabilir miyiz? (Aytunç S.)
Cevap: İşçi eğer bordroda gösterilenden daha uzun süre fazla mesai yaptığını iddia ediyorsa bu iddiasını ispatlamak zorundadır. Dava açmak istiyorsanız ve fazla mesai süreniz doğru değilse, bu bordroları şerh koyarak imzalamanız yerinde olacaktır.

KREŞ AÇMA ZORUNLULUĞU VAR

5- Soru: Vakıf üniversitesinde çalışıyorum. 150’den fazla kadın personel var, ancak kreş hizmeti yok. Haklı fesihle tazminat alabilir miyim?
Cevap: Yargıtay kreş açma zorunluluğu olan işyerinde daha önce yazılı olarak kreş hakkını işverenden talep eden kadın işçinin kıdem ve ihbar tazminatı alabileceğine hükmetti. Siz de şartlara uygunsanız, iş sözleşmenizi bu nedenle feshettiğinizi ifade ederek kıdem ve ihbar tazminatınızı talep edebilirsiniz.

İşe iadede 6 ay şartı

6 Soru: Geçen hafta işten çıkartıldım. 5 aydır çalışıyordum. İşe iade davası açmak istiyorum. Bunun için kaç gün sürem var? (Ahmet Kaptan)
Cevap: İş güvencesi kapsamındaki işçiler en az 6 aydır işverene bağlı çalışanlardır. 5 ayda dava açılamaz. Okan Güray Bülbül

http://www.aksam.com.tr/yazarlar/okan-guray-bulbul/calisana-yillik-izin-c2vermeyen-isveren-yandi/haber-668426

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Hakkımızda

 ö z d o ğ r u l a r, Adana da 18.08.1988 tarihinde kurularak, Mali Müşavirlik faaliyetine başlamıştır. 

Sektöründe en iyi olma duygusu ile personeline "Kalite" bilincini yerleştirmeyi, Kalite Yönetim Sistemini sürekli iyileştirmeyi, müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı, amaç edinerek, 2003 Yılında, alanında Türkiye' de ilk olarak ISO 9001: 2000 Belgesi almıştır.

 

Mali Takvim

02.10.2017
• SGK 4/a (SSK) ve İşsizlik Sigortası (Ağustos/2017), SGK 4/b (Bağ-Kur) (Ağustos/2017) Primlerinin Ödenmesi
02.10.2017
• Ağustos/2017 Ba, Bs Formlarının Verilmesi
16.10.2017
• Eylül / 2017 Dönemine Ait BSMV Beyanı ve Ödemesi
23.10.2017
• Eylül/2017 Aylık ve 3 Aylık (7-8-9.Ay) Muhtasar Beyanname verilmesi ve Damga Vergisi Beyannamesi
23.10.2017
• Eylül/2017 SGK 4/a (SSK) Aylık Bildirge ve İşsizlik Sigortası Bildirgesinin Verilmesi
24.10.2017
• Eylül/2017 Ait KDV Beyanı
 

Öne Çıkanlar

  • Tahsil Zamanaşımı İle İlgili Bir Yargı Kararı Genellikle zamanaşımı uygulaması vergi, vergi cezaları ve diğer amme alacaklarında…
  • Staj Sigorta Başlangıcının İşe Yaradığı Tek Konu Ersin Umdu İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı -E. SGK müfettişi…
  • özdoğrular 20.10.17 e-Bülten özdoğrular 20.10.17 e-Bülten için tıklayınız

Popüler Kelimeler

Top